Dewocjonalia- namacalnym symbolem obecności Boga

Ważne kościelne uroczystości to zawsze podniosły moment w życiu każdej rodziny. Każdy z osobna i wszyscy razem starają się, by w tym konkretnym dniu wszystko udało się idealnie. Jednak równie ważne, jak lokal, ładna sukienka czy smaczne menu są dewocjonalia Białystok rozumie, iż nie może ich zabraknąć w tak podniosłych chwilach, toteż ułatwia klientom dostęp do nich.

Z jakich okazji wręcza się dewocjonalia?

Właściwe nie musi być żadnej okazji, by wręczyć tego rodzaju przedmioty najbliższym. Jednak pierwszą sposobnością ku temu to chrzest. Światło gromnicy i medalik na szyi niemowlaka to czytelny znak, iż został włączony do wspólnoty Kościoła. Poza tym został również oczyszczony z grzechu pierworodnego.

Komunia Święta to z kolei uroczystość, która ma podkreślić, iż dziecko po raz pierwszy w życiu przyjęło Eucharystię. Na znak tego młodzieniec otrzymuje książeczkę do nabożeństwa, różaniec i medalik z wizerunkiem świętego, który jest mu najbliższy. Podczas bierzmowania zgromadzona młodzież otrzymuje Pismo Święte, a także nowe imię, które zaczerpnięte zostało z kanonu świętych.

Niestety nie tylko podczas radosnych uroczystości ma się do czynienia z dewocjonaliami Białystok i na taką okoliczność przygotował ofertę. Zmarłemu, który wyrusza w swoją ostatnią podróż -można podarować różaniec i zapalić gromnicę. Jej światło może dopomóc duszy podczas Sądu Ostatecznego. Jeżeli grzechu zostaną jej wybaczone, to trafi do Raju i będzie obcować z Bogiem.

Jaką funkcję pełnią dewocjonalia?

Przede wszystkim te przedmioty, które otrzymuje się podczas sakramentów, mają nam po latach przypominać od podniosłości tej chwili. Można powiedzieć, iż pełnią funkcję pamiątkową. Jednak to jest tylko część prawdy, gdyż one mają nas również strzec przed zejściem na złą drogę i nie pozwolić nam ulec podszeptom diabła. Można więc rzec, iż sprawują funkcję ochronną. One pilnują nie tylko konkretnej osoby, ale i wszystkiego, co posiada. Jest to widoczne na przykład 6 stycznia, kiedy na drzwiach domostw pisze się łacińską sentencję, która oznacza, że sam Chrystus strzeże ten dom przed nieszczęściami.