Gromnica – symbol prawdziwego oświecenia

W dzisiejszych czasach mówi się dużo o konieczności nieustannej edukacji i nadążania za postępem. Trzeba jednak pamiętać, że to co najlepsze w życiu człowieka, pochodzi od Boga. Tylko świętość daje gwarancję prawdziwego szczęścia, niezakłóconego przez zgiełk złudnych miraży. Wybór Chrystusa oznacza podążanie za czystością i jasnością do wieczności.

To, co najważniejsze

O potrzebie podążania za tym, co naprawdę dobre, przypominają przede wszystkim przykazania, które przestrzegać powinien każdy wierzący chrześcijanin. To podstawa, od której najwięcej zależy. Do tego dochodzą różne dewocjonalia, które materialnie symbolizują to, co najważniejsze w życiu. Chrześcijanin od swojego chrztu do śmierci zobowiązany jest do kierowania się w stronę, którą pokazuje Jezus Chrystus.

Gromnica – światło na całe życie

Podczas przyjęcia sakramentu chrztu świętego ważną rolę pełni specjalna świeca, zwana gromnicą. To zwyczajowy dar od ojca chrzestnego dla nowoochrzczonej osoby. Zapala się ją także m.in. podczas bierzmowania oraz Wigilii Paschalnej, kiedy odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne. Dobrze, jeśli zapalona gromnica towarzyszy umierającemu, aby symbolicznie przeprowadzić go do lepszego świata. W Polsce te piękne i specjalne (zawsze w kolorze białym) świece święci się 2. lutego (Ofiarowanie Pańskie, w polskiej tradycji Matki Bożej Gromnicznej).

Nie powinno być problemu z nabyciem gromnic, zazwyczaj w sklepach z dewocjonaliami. Dostępna oferta (także cenowa) pozwala na zaspokojenie różnych gustów. Ważne, żeby stale pamiętać o ich znaczeniu, eksponowaniu oraz używaniu zgodnie z przeznaczeniem.