Historia krzyża benedyktyńskiego

Dewocjonaliami nazywane są artykuły odnoszące się do kultu religijnego, które to mają ogromne znaczenie podczas ważnych ceremonii religijnych. Są one obecne w domach każdej wierzącej rodziny oraz we wszystkich świątyniach katolickich. Co więcej są idealnym pomysłem na prezent z okazji chrztu, komunii świętej, ślubu oraz wielu innych uroczystości.

Krzyż Benedyktyński posiada bogatą historię, a jego wizerunek przepełniony jest bogactwem symboli, które od lat ciekawią i inspirują grafologów, oraz historyków. Nic w tym dziwnego, ponieważ zarówno znaczenie przedmiotu, jak i sam wizerunek Świętego Benedykta są bardzo poruszające i zachęcające do zagłębienia się w tą historię.

Ubóstwo z wyboru

Postać i historia świętego Benedykta ma swój początek we Włoszech w V wieku naszej ery, gdzie przyszedł na świat w zamożnej rodzinie, która miała możliwości kształcenia go i zapewnienia dostatniego życia. Mimo to, bohater zdecydował się na ubogą egzystencję w pustelni, gdzie został zauważony przez pobliskie opactwo. Kontrowersyjna postać Benedykta budziła jednak niechęć wśród współtowarzyszy, dlatego nieudolnie postanowiono go otruć. Kiedy próba skończyła się fiaskiem, zakonnik ujawnił się jako osoba posiadająca nadludzkie zdolności, dlatego w szybkim czasie zjednywał sobie kolejnych uczniów i słuchaczy.

Krzyż Benedyktyński jako symbol egzorcyzmów

To właśnie nadludzkie siły ustanowiły Świętego Benedykta przewodnikiem w egzorcyzmach, a krzyż św Benedykta przewodzi swą symboliką w rytuałach. Zarówno awers i rewers medalika przepełnione są hasłami i znaczeniami religijnymi, które przywołują slogany dotyczące śmierci lub złych sił szatana, oraz ikonicznymi symbolami na przykład węża lub kruka. Wszystko to od dawna towarzyszy Kościołowi Katolickiemu w określaniu skutków duchowych, cielesnych lub uzdrawiających

Wybór dewocjonaliów na rynku jest ogromny. Wśród wielu z nich najbardziej popularne są różańce, pisma z modlitwami, ikony z wizerunkami świętych, obrazki srebrne, krucyfiksy, świece oraz łańcuszki srebrne z wisiorkami.

Świece, szatki i obrazki srebrne – idealne dewocjonalia na chrzest

Od lat w tradycję wpisał się zwyczaj, że w trakcie chrztu rodzice chrzestni przekazują dziecku świecę oraz obdarowują je białą szatkę. Świeca symbolizuje życie, a jej ogień odnowienie oraz wspaniałość wiary. Natomiast szatka jest objawem błogosławieństwa, a jej biały kolor jest wyrazem  czystości.

Idealnym dopełnieniem ceremonii chrztu świętego jest obdarowanie dziecka  srebrnym łańcuszkiem z medalikiem bądź srebrnym obrazkiem z wyobrażeniem aniołków lub Pana Jezusa. Są to istotne drobiazgi, które będą towarzyszyły nowemu uczestnikowi wspólnoty katolickiej  przez resztę jego życia.

Różaniec – idealny prezent  na komunię świętą

Biblia święta, srebrne łańcuszki z wisiorkami czy różańce to ciągle popularne prezenty komunijne.

Różaniec to istotny symbol wiary, które wspiera wierzącego  w modlitwie. Wśród szerokiej oferty różańców można wybrać takie, które cechują się pięknymi kolorami oraz oryginalnym wykończeniem.

Dla dziecka w wieku komunijnym należy wybrać taki, który sprawi mu ogromną radość oraz podkreśli unikalność tej ważnej uroczystości. Idealny z pewnością okaże  się różaniec perlisty, różowy, niebieski, bądź klasyczny.

Doskonale prezentują się różance, których koraliki przypominają serca, o wydłużone perełki lub kostki.