Obraz religijny elementem wiary

Modlitwa przed obrazami świętych, czy nawet Pana Jezusa bardzo często budzi kontrowersje. Wiele osób uważa, że nasze modlitwy powinny płynąć prosto z naszego serca do Boga, a nie do martwych obrazów. Jednak każdy katolik powinien być świadomy, że obrazy przedstawiają oblicze Boga i w wielu przypadkach pomagają wypraszać łaski . Ponadto bardzo często są one wsparciem dla wierzących, dającym poczucie fizycznej obecności Boga.

Obraz w każdym domu

obrazy w KościeleOd wieków obrazy pełnią ważną rolę w polskich domach. Przed laty ciężko było spotkać dom w polskich miastach lub wioskach, który nie posiadałaby chociaż jednego obrazu. Do wizerunków świętych odnoszono się zawsze z szacunkiem. Całe rodziny wieczorami klękały przed obrazami religijnymi, by wspólnie odmówić pacierz. Panowało nawet przekonanie, że zniszczonych już obrazów nie można tak po prostu wyrzucić. Jedynym sposobem na pozbycie się ich było spalenie. Miało to uchronić obrazy od późniejsze poniewierki. Ponadto każda para młoda dostawała obraz Matki Boskiej jako prezent ślubny. Tradycja ta jest dalej kultywowana w katolickich rodzinach.

Obrazy dziś

Obecnie społeczeństwo staje się coraz mniej pobożne i religijne. Jednakże wśród ludzi wierzących dalej trwają tradycje związane z kultem obrazów. Ich wartość doceniają także artyści oraz krytycy sztuki. Słynne dzieła wybitnych malarzy zdobią nie tylko ściany kościołów i bazylik, ale także muzeów, galerii sztuki itp. Ludzie płacą krocie by je oglądać oraz pokonują setki, a nawet tysiące kilometrów, by się przed nimi pomodlić. Ich mniejsze rekonstrukcje z kolei trafiają do domów, a nawet portfeli. Obrazy dalej pełnią funkcje świadectwa, a jednocześnie symbolu materialnej obecności Boga. Oczywiście obrazy religijne – https://www.meritohurt.pl/obrazy-swiete.html nie są zapewne wielbione aż w takiej skali jak w poprzednich wiekach, jednak dalej traktuje się je z szacunkiem.