Parametry liturgiczne czyli niezwykłe naczynia

Każda liturgia mszy św. odbywa się przy pomocy specjalnych parametrów liturgicznych. Parametry liturgiczne to nic innego jak naczynia liturgiczne, których kapłan używa do niektórych czynności związanych z każdą Eucharystią. Każdy może je ujrzeć podczas sprawowania mszy św, ponieważ wszystko odbywa się na ołtarzu przy pomocy kapłana oraz liturgicznej służby ołtarza. Na pewno większość z nas potrafi wymienić przynajmniej część z nich.

Naczynia liturgiczne – z czego?

Wszystkie parametry liturgiczne powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Ampułki są na przykład zazwyczaj szklane, ale kielich, patena, czyli mała tacka, na której kapłan kładzie Ciało Pańskie, kadzielnica i cyborium to zazwyczaj metal. Może to być oczywiście złoto lub srebro, ale w tańszych alternatywach to wysokiej jakości mosiądz z dodatkiem wysokiej próby złota lub srebra. Wszystkie tego typu naczynia, które mają kontakt z Ciałem i Krwią Pańską, muszą być w tym miejscu pozłacane.

Nie tylko metale

Wśród naczyń liturgicznych trzeba także wymienić te, które wykonane są z innych materiałów. Jest to przede wszystkim palka, czyli usztywniany czworobok, często również pięknie zdobiony haftem, który służy do nakrywania kielicha. Z płótna natomiast wykonany jest puryfikaterz, który służy do czyszczenia kielicha i pateny po Komunii św. Są to również wyjątkowe akcesoria, które wspomagają każdą liturgię mszy świętej.

Wysokiej jakości naczynia liturgiczne są dostępne na MeritoHurt.pl.