Paschał – jedna z najważniejszych składowych ołtarza. Świeca, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa a także Ducha Świętego jest częstym uczestnikiem różnych liturgii. Jej symbolika jest równie ciekawa – o czym więc warto wiedzieć?
Świeca Paschalna i obrzędy z nią związane
Paschał towarzyszy Kościołowi w różnych obrzędach. Jest obecny w momencie chrztu nowego członka Kościoła, którego to rodzice otrzymują ogień symbolizujący Ducha Świętego wprost ze świecy. Świeca paschalna odgrywa znaczącą rolę w liturgii Triduum Paschalnego w obrzędach Wigilii Paschalnej, kiedy to uczestniczy w poświęceniu ognia, a później w konsekracji wody w chrzcielnicy. Paschał uczestniczy w procesji rezurekcyjnej symbolizując światło zbawienia niesione przez Chrystusa. W końcu paschał towarzyszy nam w ostatniej podróży podczas obrzędów mszy świętej pogrzebowej, kiedy to zapalony przy trumnie zmarłego daje nadzieję na zbawienie.
Paschał to nie tylko sama świeca
Zawiera on kilka ważnych symboli, o których warto pamiętać. Przede wszystkim jest to krzyż symbolizujący śmierć Jezusa oraz całe chrześcijaństwo, litery Alfa i Omega, czyli pierwsze litery alfabetu greckiego symbolizujące odwiecznego Boga, aktualny rok oznaczający dzieje ludzkie wpisane w nieskończone istnienie Boga oraz pięć gron jako w kształcie kropli krwii, symbolizują rany Jezusa zadane podczas Męki Krzyżowej.
Paschał zawiera głęboką symbolikę, która też jest bardzo powszechna w tradycji chrześcijańskiej. Jej uczestnictwo w liturgii jest wymowne i związane z konkretnymi obrzędami. Jest to więc jeden z najważniejszych symboli chrześcijańskich.