Świece ołtarzowe charakterystyczne dla okresów liturgicznych

Świece ołtarzowe olejowe to niezwykle ważne akcesoria, które zapewniają każdemu nabożeństwu odpowiednią rangę. Światło to bardzo ważny symbol w religii chrześcijańskiej, dlatego każda Msza Święta rozświetlana jest płomieniami świec, które zazwyczaj również posiadają odpowiednią symbolikę. Tak jest między innymi z paschałem czy świecą roratnią.

Właściwości świec ołtarzowych olejowych

Świece tego rodzaju różnią się tym od tradycyjnych, że w środku posiadają specjalny wkład na olej, który może być wielokrotnie uzupełniany. Zazwyczaj także wyposażone są w regulację płomienia. Dzięki temu dają duży i trwały płomień, który idealnie komponuje się z panującą w kościele podniosłą atmosferą. Wykonane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego, które bardzo skutecznie imituje prawdziwą parafinę lub z wosku pszczelego. Są trwałe i wytrzymałe oraz dzięki niezwykłym ornamentom stanowią piękną i wyjątkową oprawę ołtarza.

Okresy liturgiczne a tematyka świec

Świece olejowe liturgiczne mogą posiadać skromne lub bardzo bogate zdobienia. Niektóre z nich, np. paschał posiadają również specjalne symbole, które oznaczają między innymi rany chrystusowe. Poza tym na świecach znajdują się zdobienia charakterystyczne dla trwających okresów liturgicznych lub konkretnych świąt. Mogą więc być to palmy, kłosy, baranek, a także ważne symbole jak krzyż. Na innych znajdą się wizerunki Maryi lub Jezusa, a także np. niektórych świętych. Popularne są także napisy.